COVID-19 a rast cien nehnuteľností, ktorý všetkých prekvapil?! | Realitný maklér Martina Cibuľová Banská Bystrica

COVID-19 a rast cien nehnuteľností, ktorý všetkých prekvapil?!

Keď začiatkom roka 2020 svet ovládla pandémia🙉, nikto nevedel čo bude s jeho biznisom a ani my makléri sme nevedeli zo začiatku povedať, ako bude pandémia na trh s nehnuteľnosťami vplývať. Rast cien nehnuteľností📈 na Slovensku a zvýšený dopyt po ich kúpe však naozaj nikto nečakal. Sama som milo prekvapená a pre vás všetkých mám odporúčanie.

Neodkladajte kúpu nehnuteľností na obdobie po kríze. Aj keď sa vám môže zdať, že kúpa nehnuteľnosti je finančne nákladná opak je pravdou. Pozerajte sa na kúpu nehnuteľnosti ako na investíciu💶. Hypotéky sú teraz najlacnejšie v histórií a prognóza nasvedčuje tomu že sadzby pôjdu ešte nižšie📉. Dnes sme na historickom minime a sadzby začínajú už od šialených 0.35% do konca roka a prvý kvartál predpokladám sadzby okolo 0.1% čo už sú peniaze jednoducho povedané ZADARMO👍. Kedy keď nie teraz???

Ako je možné, že ceny išli hore počas pandémie? Kým v roku 2008 finančná kríza znížila dopyt po nehnuteľostiach a spomalila celý trh, koronakríza nemá na dopyt žiaden vplyv. Za všetko môže kombinácia niekoľkých faktorov, a to najmä rapídne znižovanie úrokových sadzieb hypoték, nedostatku novostavieb a potreby mať viac miesta pre svoj život🏡. Veľký faktor ktorý ovplyvní ceny nehnuteľností bude návrat Slovákov zo zahraničia a stále sa zvyšujúci dopyt po nehnuteľnostiach.

Kým doteraz mnoho ľudí chodilo domov len spať, a jednoizbák bohate stačil, v roku 2020 sme viac doma a tak potreba bývať vo väčšom stúpa. Rastúci dopyt a nedostatok nehnuteľností mal za následok rast cien. Najviac sa to odrazilo na dopyte po domoch🏠 a rekreačných nehnuteľnostiach kde nárast oproti minulým obdobiam sa zvýšil o viac ako 200%. 

Keď sa podarí situáciu upokojiť, na ceny nehnuteľností to podľa môjho názoru vplyv mať nebude. Rast cien môžeme očakávať lebo stále platí že dopyt je väčší ako ponuka a preto ceny určite klesať nebudú. Preto, ak plánujete kúpu nehnuteľnosti - neodkladajte ju. Premeňte svoju kúpu na investíciu do budúcna. 

Ako bude vyzerať trh s nehnuteľnosťami po pandémii COVID-19❓❗

Nikto nevie, ako pandémia ovplyvní predaj nehnuteľností v budúcnosti. Všetko záleží od toho, ako dlho⏳ bude trvať súčasný karanténny stav a aké budú opatrenia vlády proti finančnej kríze. 

Aj keď ľudia niektoré svoje nákupné rozhodnutia odkladajú, nerušia ich však úplne. Preto si myslím, že predaj nehnuteľností sa nezastaví, možno sa mierne utlmí, no keď sa všetko vráti do normálu, predaj sa opäť nakopne. Vo všeobecnosti však nečakám žiadne šialené zmeny. 

Nepredpokladá sa zdražovanie hypoték, ani výrazná výstavba nových bytov, preto sa ceny po koronakríze meniť nebudú, budú ďalej rásť, maximálne sa zastabilizujú na súčasnej úrovni. Takže, ak ste našli svoju vysnívanú nehnuteľnosť💒, neodkladajte jej kúpu na neskôr a choďte do toho!!! Je veľký predpoklad toho, že sa rýchlo predá a podobná na trhu tak skoro nebude.

Som v tom s vami

Ceny nehnuteľností na Slovensku v najbližšom období klesať nebudú. Neodkladajte teda kúpu nehnuteľností na obdobie po pandémii. Chápem vaše obavy z finančnej krízy, ale nie ste v tom sami. Pomôžem vám nastaviť financovanie kúpy nehnuteľností tak, aby vám ani možná kríza nezabránila v pohodlnom bývaní. Obráťte sa na mňa a môj tím, radi vám zodpovieme všetky otázky❔❔❔ a ja sa pokúsim premeniť váš sen o dokonalom priestore na realitu. 

R E A L I T Y L E T T E R

Horúce realitné novinky
priamo na Váš mail